Σημαντικές νίκες το Σαββατοκύριακο για την ΑΕ Σαντορίνης

Σημαντικές νίκες πέτυχαν τα τμήματα Γυναικών, Παίδων και Κορασίδων της ομάδας της ΑΕ Σαντορίνης, το Σαββατοκύριακο 9-10 Φεβρουαρίου στο Κλειστό του ΔΑΠΠΟΣ, απέναντι στις φιλοξενούμενες ομάδες του ΑΟ Πάρου και Πλοηγού Αντιπάρου.

Στο αγωνιστικό μέρος για τις Γυναίκες…

Η ομάδα μας ξεκίνησε πολύ δυνατά και με βασικό όπλο την καλή άμυνα έχτισε μία σημαντική διαφορά από τα πρώτα λεπτά, που διατήρησε μέχρι το ημίχρονο του αγώνα. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενες πετυχαίνοντας μακρινά σουτ, μείωσαν απειλητικά τη διαφορά. Η ομάδα μας αντέδρασε με επιτυχία βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση και πέτυχε μία πολύτιμη νίκη που την έφερε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το φύλλο αγώνα:

Πρωτάθλημα ΕΣΚΚ Γυναικών

Α.Ε. Σαντορίνης – ΑΟ Πάρου, Τελικό αποτέλεσμα 55-50

Διαιτητές: Γαβαλάς, Κασάπη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-5, 27-16, 40-33, 55-50

ΑΕ Σαντορίνης (Χατζηαυγουστίδης Π.): Τρούνι 2, Τσολακίδου, Μ., Σελάμι, Φουστέρη Δ. 2, Τσούπα Π. 25, Παπαϊωάννου 2, Φουστέρη Μ. 2, Γούσια, Δελιαλή 8, Τσούπα Μ. 14, Ξαγοράρη, Χατζηαυγουστίδου.

ΑΟ Πάρου (Βλάχος Στ.): Καλακώνα 22, Βιώνη, Φλέσσα-Δρακάκη 6, Βεντούρη 8, Κουρμούκη, Αλιπράντη Δ. 4, Πάσσαρη, Καλογεροπούλου, Τσιγώνια, Αλιπράντη Φ., Ιωαννίδου 6, Λαουράκη 4.

Στο αγωνιστικό μέρος για τους Παίδες …

Το απόλυτο για το παιδικό μας τμήμα, το οποίο εκτός από την κατάκτηση της έβδομης συνεχόμενης νίκης στο πρωτάθλημα της ΕΣΚΚ κατάφερε να καλύψει τη διαφορά των 30 πόντων από τη μοναδική ήττα που είχε στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Πλοηγός κρατήθηκε με πολύ καλή παρουσία μέσα στο παιχνίδι για δύο δεκάλεπτα, αλλά η ομάδα μας στο δεύτερο ημίχρονο με πιεστική άμυνα και εύστοχες επιθέσεις πέτυχε το επιθυμητό αποτέλεσμα που της χαρίζει την πρώτη θέση στη βαθμολογία.

ΕΣΚΚ Παίδων Β΄ όμιλος

ΑΕ Σαντορίνης – Πλοηγός Αντιπάρου, Τελικό αποτέλεσμα 86-54

Δεκάλεπτα: 15-18, 37-33, 63-43, 86-54.

Διαιτητές: Γαβαλάς, Ποιμενίδης.

ΑΕ Σαντορίνης (Αξιώτης Κ.): Γρηγοριάδης, Κοκιόπουλος Γ. 2, Διαμαντής 2, Νασούλας 41, Φύτρος, Κοκιόπουλος Σ., Καβαλλάρης 35, Λάζρι 6, Δελλαμάνης, Καραμολέγκος Ι., Ξαγοράρης, Ζωχιός.

Πλοηγός Αντιπάρου (Αγγελάκος Βαγ.): Φαρούπος Ανδ. 6, Μαρινάτος Π., Μαρινάτος Δαμ. 8, Φαρούπος Χρ. 2, Αθανασίου, Χιούσα 6, Βισκούλλι, Σκιαδάς, Τριαντάφυλλος 32.

Στο αγωνιστικό μέρος για τις Κορασίδες…

Με σταθερά βήματα προχωρά το τμήμα των Κορασίδων μας, το οποίο ξεκίνησε τον δεύτερο γύρο του Πρωταθλήματος με μία ακόμη νίκη. Παίρνοντας από νωρίς διψήφια διαφορά πόντων, χάρη στην ευστοχία στα μακρινά σουτ, έφτασαν στο ημίχρονο με σκορ 23-14. Στην επιστροφή από τα αποδυτήρια, ο ΑΟ Πάρου εκμεταλλεύτηκε μία χαλάρωση στην άμυνα και μείωσε αρκετά την διαφορά. Η αντίδραση όμως δεν άργησε, η απόδοση της ομάδας μας ανέβηκε και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα ενώ βρίσκεται στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

ΕΣΚΚ Κορασίδων Β΄ όμιλος

Α.Ε. Σαντορίνης – ΑΟ Πάρου, Τελικό αποτέλεσμα 46-32

Διαιτητές: Κασάπη, Ποιμενίδης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-7, 23-14, 34-29, 46-32.

Α.Ε. Σαντορίνης(Χατζηαυγουστίδης Π.): Βαρβαρήγου 2, Τσολακίδου, Σελάμι, Παντζιαρίδη, Φουστέρη 6, Παπαιωάννου 26, Τρούνι 5, Γούσια 7, Αργυρού, Κεβάνη, Ξαγοράρη, Τσαβδαρίδη.

Α.Ο. Πάρου(Βλάχος Στ.): Κόττικα, Ακαλέστου, Ρούσσου 1, Βιωνη 6, Περράκη 2, Βεντούρη 7, Σιφναίου Α., Σιφναίου Ε., Ιωαννίδου 4, Πετροπούλου 12.

Κοπή πρωτοχρονιάτικης βασιλόπιτας της ΑΕ Σαντορίνης…

Το Σάββατο 9 Φεβρουαρίου, στο διάλειμμα μεταξύ των δύο αγώνων, η ομάδα μας έκοψε την πίτα της για το 2019 με πολλές ευχές για υγεία και επιτυχίες για τους αθλητές και όλα τα τμήματά μας και αναμνηστικά δώρα για τους τυχερούς της βραδιάς.

Το ΔΣ της ΑΕ Σαντορίνης ευχαριστεί θερμά τους αθλητές μας, τις οικογένειές τους και όλους τους φίλους της ομάδας, που βρέθηκαν στο Κλειστό Γυμναστήριο σε όλες τις δράσεις του Σαββατοκύριακου και υποστήριξαν τις προσπάθειες όλων των αθλητών!