Κυριακή 21 Ιούλιος 2019.

Μεγάλη νίκη για τους «μαχητές» του Πλοηγού Αντιπάρου

Ένας από τους καλύτερους αγώνες του παιδικού πρωταθλήματος της ΕΣΚ Κυκλάδων πραγματοποιήθηκε το βράδυ της Κυριακής στο κλειστό γυμναστήριο της Μάρπησσας, μεταξύ Πλοηγού Αντιπάρου και ΑΠΑΣ «Τα Φανάρια», με νικητές τους Αντιπαριώτες με 55-53.

Ο αγώνας –που ήταν πραγματικό ντέρμπι και το αποτέλεσμά του κρίσιμο για την προσπάθεια που δίνουν τα σωματεία για την κατάληψη των δύο πρώτων θέσεων στον Β’ Όμιλο παίδων της ΕΣΚΚ- είχε σασπένς, εναλλαγή στο προβάδισμα του σκορ και αγωνία για τους φίλους του μπάσκετ στις εξέδρες. Πλέον, μετά τη νίκη του Πλοηγού, τα πάντα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική στους αγώνες «Φανάρια» – ΑΕ Σαντορίνης και Πανναξιακού – ΑΟΠ. Σε περίπτωση δε, που νικήσει ο ΑΟΠ και τα «Φανάρια», και έχουμε ισοβαθμία και των τεσσάρων ομάδων, τότε οι δύο πρώτες θέσεις θα κριθούν στα συν πλην που θα δείξουν οι μαθηματικές πράξεις!

Στον αγώνα της Κυριακής, τα «Φανάρια», είχαν μία μικρή διαφορά στο πρώτο ημίχρονο, με εξαίρεση τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Νάξου έδειξε να ελέγχει και πάλι τον αγώνα και όσο ο αγώνας έφτανε προς το τέλος του τα «Φανάρια» έδειχναν ότι θα κέρδιζαν το παιχνίδι.

Όμως κάπου εκεί και περίπου 100 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα, ο Πλοηγός θύμισε κάτι από τη θρυλική Γιουγκοπλάστικα Σπλιτ των Κούκοτς και Ράτζα, που ανέτρεπαν διαφορές και διαφορές στα τελευταία δευτερόλεπτα! Έτσι, οι πιτσιρικάδες του Πλοηγού δεν το έβαλαν κάτω, πέτυχαν σερί 11 πόντους και νίκησαν τελικά, δίκαια, με 55-52!

Τα δεκάλεπτα του αγώνα ήταν: 14-13, 21-25, 32-38, 55-53.

Οι πρωταγωνιστές:

Πλοηγός: Βισκούλι, Α. Φαρούπος 14, Μαρινάτος 6, Χ. Φαρούπος 8, Αθανασίου, Τριαντάφυλλος 15 (1), Καλάργυρος 9, Χιούσα 3

Φανάρια: Τσελέντης, Παπανικολάου 11 (1), Βερνίκος, Βασιλάκης 5 (1), Σεϊντίνι 15, Δόκλης 3, Τσακωνιάτης, Βερνίκος, Τελόπουλος, Χιλάι 8 (2), Χίλα 11 (3)