Δεύτερο συνεχόμενο διπλό για τον Αστέρα Μαρμάρων, 0-3 τον Α.Π.Σ. Κύθνου στη Σέριφο!

Σε ένα δυνατό και ισορροπημένο παιχνίδι που δεν αξιώνει δάφνες ποιότητος, σε ένα βαρύ, από τις συνεχόμενες βροχοπτώσεις αγωνιστικό χώρο, ο Αστέρας Μαρμάρων πέτυχε σπουδαία νίκη απέναντι στον τυπικά γηπεδούχο Α.Π.Σ.Κύθνου με πρωταγωνιστή τον Κληρονόμο που σημείωσε χατ-τρικ!

Ανταπόκριση Σέριφος: Μιχάλης Χρυσολωράς

Η πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα σημειώθηκε για την ομάδα της Κύθνου όταν μετά από μία πολύ προσπάθεια από δεξιά, έγινε σέντρα στο 2ο δοκάρι στο ύψος του πέναλτι αλλά ο επερχόμενος επιθετικός δεν κατάφερε να βρει τη μπάλα χάνοντας την ευκαιρία.

Η επόμενη καλή φάση ανήκει στον Αστέρα Μαρμάρων.
Συγκεκριμένα εκτέλεση φάουλ πίσω από το κέντρο από δεξιά, μεγάλη διαγώνια μπαλιά στο ύψος της μεγάλης περιοχής, ασταθές διώξιμο της άμυνας του Α.Π.Σ.Κ. προς τα πίσω, με τον επιτιθέμενο των Παριανών να βγαίνει τετ-α-τετ και να πλασάρει στέλνοντας όμως τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

Μέχρι και τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου δεν σημειώθηκε κάτι αξιόλογο μπροστά από τις δύο εστίες.

Με μεγαλύτερη διάθεση μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες με τον Αστέρα Μαρμάρων να ανοίγει το σκορ στο 57΄.
Σέντρα από δεξιά, κόντρα σε αμυντικό της Κύθνου, η μπάλα στρώνεται στον Κληρονόμο ο οποίος ψύχραιμα την στέλνει στα δίχτυα για το 0-1.

Περίπου δέκα λεπτά αργότερα ο βραχύσωμος μέσος διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα καθώς και της ομάδας του με συρτό διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή.

Το 0-3 δεν άργησε να γίνει σε μία φάση παρόμοια με του πρώτου γκολ.
Σε ένα γέμισμα από το κέντρο η μπάλα έφτασε πάλι στον Σταύρο Κληρονόμο που για ακόμα μια φορά βρέθηκε στη σωστή θέση γράφοντας το τελικό σκορ.
 Ο Α.Π.Σ. Κύθνου είχε μία μεγάλη ευκαιρία να μειώσει το σκορ αφού μετά από ωραία κάθετη πάσα στην πλάτη της άμυνας του Αστέρα Μαρμάρων κάτοχος της μπάλας έγινε ο Κούτσι ο οποίος από τη γωνία της μικρής περιοχής δεν κατάφερε να παραβιάσει την εστία του Σομπόνη που απομάκρυνε με διπλή επέμβαση σε κόρνερ.

Διαιτητής: ΖΑΡΑΝΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Α’ Βοηθός Διαιτητή: ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΔΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ
Β’ Βοηθός Διαιτητή: ΑΝΤΩΝΑΚΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ