«Χατ τρικ» ο Ζώνας στο ντέρμπι της Λήμνου (Βίντεο)

Καταιγιστική ήταν η ομάδα του Κοντοπουλίου απέναντι στον Κεραυνό επικρατώντας με 1-5 στο μεγάλο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής. Μόνη πρώτη στη βαθμολογία οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος. Κορυφαίος για ένα ακόμη ματς ο «δικός μας» Ντέμης Ζώνας, που συνεχίζει να σκοράρει με  βούληση, φτάνοντας τα 22 γκολ σε 10 αγώνες.

Βγαλμένη.. απ το μέλλον η σημερινή Ηφαιστία

Με μια εξαιρετική εμφάνιση σε μια πολύ δυνατή αναμέτρηση που αρμόζει σε ντέρμπι , η ομάδα του Κοντοπουλίου ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς μην αφήνοντας κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Κεραυνό, στο κατάμεστο από κόσμο Δημοτικό Γήπεδο της Μύρινας δίνοντας έμπρακτα απαντήσεις σε όλη την παραφιλολογία που αναπτύχθηκε όλη την εβδομάδα.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά κάτι που είχε ως αποτέλεσμα αρκετές κίτρινες κάρτες, έχοντας όμως την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά και τις ευκαιρίες σε αντίθεση με τον Κεραυνό περιορίστηκε σε καλή κυκλοφορία της μπάλας στο κέντρο.

Το σκορ για την Ηφαιστία άνοιξε ο συνήθης ύποπτος, Ντέμης Ζώνας που πέτυχε χατ τρικ, στο 21′ με σουτ γεγονός που ξεσήκωσε έντονους πανηγυρισμούς από την κερκίδα ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο Μανουσάκης έχασε μια απίστευτη και για τον ίδιο ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του με το πλασέ του να περνάει πάνω απ το οριζόντιο δοκάρι.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 51′ λεπτό, ο Γκαλιούρης με σουτ διαμόεφωσε το 0-2 για την Ηφαιστία, γκολ που πανηγυρίστηκε έντονα.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό η ομάδα του Αγ.Δημητρίου, με το Μαρουκάκη μείωσε σε 2-1 μπαίνοντας ξανά στο παιχνίδι με την Ηφαιστία όμως να εχει τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού.

Στο 77′ ο Ντέμης Ζώνας με πλασέ διεύρυνε κι άλλο τη διαφορά βάζοντας στέρεες βάσεις νίκης.

Στο 85′ ύστερα από ασίστ του Ηλιγγάκη, ο Ζώνας πετυχαίνοντας το τρίτο προσωπικό του γκολ έδωσε στην αναμέτρηση διαστάσεις θριάμβου.

Ο φανταστικός επίλογος για την ομάδα του Κοντοπουλίου, γράφτηκε από τον Τριλιανό στο 92′.

Παράπονα για τον μη καταλογισμό καρτών σε ποδοσφαιριστές της Ηφαιστίας, εκφράζουν οι γηπεδούχοι στα σκληρά μαρκαρίσματα.

Σε επικοινωνία που είχαμε με τον πρωταγωνιστή της αναμέτρησης και πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος, Ντέμη Ζώνα, μας παραχώρησε την ακόλουθη δήλωση:

Συγχαρητήρια στην ομάδα για τη νίκη. Ήταν μια συλλογική προσπάθεια απέναντι σε ένα δύσκολο αντίπαλο.  Συνεχίζουμε ενωμένοι, για εμας ήτανε απλά ακομα ένα παιχνιδι. Κλείνοντας ήταν όλοι εξαιρετικοί και ευχαριστούμε τον κόσμο μας που μας στηριξε.